Tokio Marine HCC RS Feva National Championships

SCYC

Results are final as of 19:10 on May 27, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 94, Scoring system: Appendix A
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Qualifying Series R1 Qualifying Series R2 Qualifying Series R3 Qualifying Series R4 Qualifying Series R5 Qualifying Series R6 Total Nett
1st 70 7000 Joey Taylor Terry Hacker Blackwater SC/Squiddies/ Hunts SC (8) 7 4 1 2 2 24 16
2nd 54 6300 Raulf Berry Olly Peters Hayling Island SC 11 1 1 3 (14) 1 31 17
3rd 41 5782 Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown Frensham Pond Sailing Club 1 5 2 7 2 (14) 31 17
4th 73 7070 Millie Irish Kathryne Byne Draycote Draycote Water SC 2 1 4 (9) 8 4 28 19
5th 49 6200 Freddie Fisher Gregan Bergman-Smith HISC 4 2 1 (13) 9 5 34 21
6th 31 5000 Ralph Nevile Kate Nevile Frensham Pond SC 4 (8) 3 6 5 3 29 21
7th 35 5545 Felix Stewart Theo Stewart Windermere School 5 5 (48 BFD) 6 3 11 78 30
8th 76 7301 William James Ben Meek Paignton SC / SWYSA / Salcombe YC 2 3 7 (21) 17 2 52 31
9th 40 5764 Oliver Rayner Matthew Rayner Yorkshire Dales SC 7 4 (48 BFD) 2 3 16 80 32
10th 79 7534 Femme Rijk Silke Zuidema WV Braassemermeer/KWS/KRS Frisia (18) 4 5 5 13 5 50 32
11th 26 4470 Quinn Edmonds Fin Oliver Chew Valley Lake SC (14) 9 2 5 4 13 47 33
12th 1 4682 Nick Evans Oscar Cawthorne Blackwater SC / Shustoke SC 15 3 5 (48 OCS) 6 6 83 35
13th 77 6330 Pheobe Peters Ellie Rush Hailing Island SC/ Staunton Harold SC 3 (21) 12 3 4 16 59 38
14th 80 7280 Imme Rijk Bente Zuidema KWS/KWS Frisia 14 (48 DNC) 3 4 1 18 88 40
15th 52 6264 Joe Slipper Liam Farrell Sliverwing SC/Llandudno SC 13 2 6 16 (18) 7 62 44
16th 7 501 Caitlin Morely Adelicia Lavander Frensham SC 11 9 (48 BFD) 11 8 6 93 45
17th 27 4624 Alice Davis Abby Hire Great Moor SC/Royal Lymington YC 1 7 (48 BFD) 23 6 12 97 49
18th 58 6323 Rupert Jameson Meggie Caldwell HISC 12 14 9 (15) 11 3 64 49
19th 53 6272 Jospeh Warwicker Max Steele Bough Beech SC / Welsh Harp SC/ Skz Sopo 17 14 8 8 (18) 4 69 51
20th 13 1665 Jamie Tylecoat Tom Coates Rutland / Leigh and Lowton 13 18 (48 BFD) 2 7 12 100 52
21st 18 3746 Alistair Coates Evie Coates Leigh and Lowton SC 16 17 17 4 1 (48 DNC) 103 55
22nd 57 6321 Sam Webb Oliver Baddeley Royal Lymington YC 6 16 9 16 (25) 8 80 55
23rd 43 5900 Tess Sadowski Caspar Barton Queen Mary SC / Bough Beech SC (26) 10 10 8 16 11 81 55
24th 81 7402 Laura Van Den Acker Femke Van Den Berg Roei- en Zeilvereniging Gouda 7 13 (48 BFD) 18 9 10 105 57
25th 32 5279 Esme Barraclough William Bailey Yorkshire Dales SC 8 10 13 18 (21) 8 78 57
26th 78 7464 Beth Miller Tilda Brayshay Yorkshire Dales SC (31) 6 6 12 7 27 89 58
27th 23 4102 Clara Jones Anna Utting Burghfield / Strarcross 20 11 7 9 11 (21) 79 58
28th 28 4631 Sophie Johnson Theo Aers Blackwater SC Squiddies 3 8 (48 BFD) 1 47 DNF 1 108 60
29th 22 4056 Jemima Cook Abbie Wallace Royal Corinthian YC/Burnham SC/Blackwate 9 20 13 11 (32) 9 94 62
30th 30 4945 Eilish Graham James Armstrong SSSC / Hartlepool 18 13 11 14 10 (19) 85 66
31st 69 6895 Teddy Dunn Imogen Wade Draycote Water Sailing Club / Isle of Ma 5 6 18 19 20 (22) 90 68
32nd 4 230 Henry Hallam Alfie Sheahan St Mawes / CVLSC 22 16 14 12 5 (23) 92 69
33rd 8 502 Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell 9 11 11 22 17 (25) 95 70
34th 75 7292 Jakey Wood Tristan Ahlheid Hayling Island SC / Frensham Pond SC 12 12 12 17 (27) 22 102 75
35th 16 3373 Sam Cox William De Jaeger Restronguet SC / Chew Valley SC (24) 19 10 20 13 15 101 77
36th 3 89 Max Rawlinson Olivia Rawlinson Roa Island Boat Club 6 27 25 7 15 (48 DNC) 128 80
37th 39 5763 Katy Jenkins Sophie Van Thiel Bowmoor SC 16 15 14 24 (34) 17 120 86
38th 92 6305 Ali Macun Ferdinand Beier Sevenoaks School 21 (27) 17 10 21 18 114 87
39th 60 6455 Tamsyn Green Tyler Green Royal Angelsey YC 19 22 23 (33) 15 9 121 88
40th 37 5627 Becky Caiger Jamie Elder Sevenoaks School 22 22 (48 BFD) 13 12 20 137 89
41st 24 4194 Edward Day Archie Bourne Reading SC / Burghfield SC 23 15 16 25 12 (26) 117 91
42nd 66 6611 Marnie Aers Ellie Shelter Blackwater SC Squiddies 30 (37) 8 14 19 24 132 95
43rd 56 6318 Seumas Poppy HISC 10 12 15 10 (48 DNC) 48 DNC 143 95
44th 48 6199 Freddie Fitzsimmons Henry Patten RLymYC 15 22 (48 BFD) 31 25 7 148 100
45th 45 6168 Jason Andrews May Andrews Eastbourne 25 26 (48 BFD) 16 23 13 151 103
46th 25 4917 Rosie Sheahan Susie Sheahan CVLSC (32) 19 22 19 24 21 137 105
47th 14 2431 Ben Tylecote Oliver McKee Rutland (34) 25 19 24 23 17 142 108
48th 83 4888 Libby Thompson Caitlin Williams HISC 28 20 18 (48 DNC) 22 20 156 108
49th 38 5675 Sophie Raven Cerys Morgan Exe Sailing Club 21 (29) 15 27 20 29 141 112
50th 84 6157 Laura Elms Ben Stokes HISC 17 24 20 (34) 34 19 148 114
51st 67 6613 Oscar Thompson Katherine Burgess Tenby SC / Bowmoor SC (27) 25 20 26 22 23 143 116
52nd 82 7359 Josh Kendle Josh Lewis St Mawes Sailing Club 19 18 26 (30) 27 27 147 117
53rd 5 337 Andy Ramus Finn Ramus HISC 28 (48 BFD) 21 20 19 30 166 118
54th 2 6820 Kate Newman Amalie Curtis Burghfield SC 37 (38) 21 23 16 24 159 121
55th 29 4734 Cam Mitchell Josh Stokes HISC 20 31 (32) 29 31 15 158 126
56th 93 6939 Tom Hobbs Gaetan Buane Sevenoaks School 27 28 (48 BFD) 22 24 26 175 127
57th 61 6505 Ruby Andrews Sophie Foskett Blackwater/Squiddies (43) 24 30 21 30 33 181 138
58th 65 6589 Ben Woodcock Luke Pepper Royal Hospital School 35 29 19 (48 DNC) 26 31 188 140
59th 12 148 Rachel Harper Rosie Thompson HISC (34) 30 24 32 28 28 176 142
60th 85 6712 Josh Lyttle Oliver Hughes Dachet 40 30 (48 BFD) 37 26 10 191 143
61st 72 7056 Albus Cutbill Megan Rhodes Castle Cove Sailing Club/Paignton Sailin 32 26 25 (35) 28 32 178 143
62nd 51 6246 Harvey Jenkins Thomas Armstrong Newhaven and Seaford SC / Papercourt SC 31 17 (48 BFD) 30 35 34 195 147
63rd 36 5552 James Johnson Tom Johnson Windermere School (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 17 10 25 196 148
64th 74 7261 Imogen Palmer Muiris Capon-Telfod Royal Hospital School (33) 33 26 28 31 33 184 151
65th 10 783 Toby Banbrook Rhys Walker Bowmoor SC 38 23 (48 BFD) 48 DNC 29 14 200 152
66th 42 5847 Fin Gribbin Hugo Hedges Paignton SC 24 31 28 36 (38) 34 191 153
67th 50 6203 Tabitha Dorey Emma Bloese Guernsey SC (42) 32 27 25 37 35 198 156
68th 19 3883 Holly Mitchell Katy Fisher HISC (40) 36 24 38 30 29 197 157
69th 15 2577 Jeremy Landon Henry Landon Datchet Water SC 30 34 32 33 32 (48 DNC) 209 161
70th 94 2772 Lauren Hetherington Emily Hetherington CMYC 29 34 31 (36) 33 35 198 162
71st 91 6311 Charlotte Lo Liam Pfister Sevenoaks School 29 23 16 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 212 164
72nd 86 5631 Ffleur Pierce Llion Morris Rydal Penrhos School (45) 39 30 29 38 30 211 166
73rd 64 6580 Max Shiel Gyr Balmer Royal Hospital School 43 33 (48 BFD) 27 36 32 219 171
74th 59 6351 Freddie MscLaverty Keira Luke Llandudno 33 32 34 (48 DNC) 36 36 219 171
75th 33 5458 Adrian Yung Ben Cavanagh Magdalen College School 11 38 27 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 220 172
76th 46 6171 Oscar Oldfield Tom Philips Squiddies/Brightlingsea SC# 26 28 22 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 220 172
77th 71 7054 Hannah Jones Isabella Duquemin Guernsey YC 38 (40) 37 28 33 37 213 173
78th 20 3911 Nathaniel Pritchard-Jones Jake Faithfull Leigh and Lowton SC / SCYC 25 41 (48 BFD) 32 29 48 DNC 223 175
79th 62 6540 Holly Fisher Amy Bowers HISC 23 36 23 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 226 178
80th 87 3783 Noah Wood Peter Wood Pwllheli / CHIPAC 39 (48 BFD) 35 40 35 31 228 180
81st 63 6543 Xavier Ellis Lily Parkes Guernsey Yacht Club 36 35 33 37 39 (48 DNC) 228 180
82nd 88 6830 Victoria Wilkes Daisy Hobbs CMYC (44) 40 31 34 40 38 227 183
83rd 11 1478 Theo Bell George Bell RYLMC (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 48 RET 14 28 234 186
84th 44 6112 Rose Hallam Tara Scully St Mawes SC 41 (43) 29 39 41 36 229 186
85th 90 6296 Henry Collins Marius Kobler Tonbridge School 44 42 38 26 37 (48 DNC) 235 187
86th 68 6680 Hannah Cole Lydia Stevenson TBYC / Squiddies 37 35 28 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 244 196
87th 55 6309 Millie Deacon Milo Clabburn Royal Harwich YC / Norfolk Broads YC 35 43 (48 BFD) 31 48 DNC 48 DNC 253 205
88th 21 4032 Sam Baker Ollie Tomkinson Bewl 39 39 33 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 255 207
89th 47 6186 William Beaumont Nathan Williams Llandudno 42 41 29 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 256 208
90th 9 694 Daisy Clabburn Gracie Joslin NBYC / RHYC 36 37 (48 BFD) 48 RET 48 DNC 48 DNC 265 217
91st 6 368 George May Kit Marlow Royal Lymington/CHPSC 47 44 (48 BFD) 35 48 DNC 48 DNC 270 222
92nd 34 5459 Dom Harrington Will Harrington Magdalen College School 46 45 36 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 271 223
93rd 89 6289 Duncan Randall William Enskat Tonbridge School 41 42 (48 BFD) 48 DNC 48 DNC 48 DNC 275 227
94th 17 3383 Finlay Taylor-Milroy Max Coutanche Guernsey YC (48) 48 DNC 48 DNC 48 DNC 48 DNC 48 DNC 288 240



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com