Tokio Marine HCC RS Feva National Championships

SCYC

Results are provisional as of 9:23 on May 27, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 94, Scoring system: Appendix A
Rank Tally SailNo Flight HelmName CrewName Club Qualifying Series R1 Qualifying Series R2 Qualifying Series R3 Qualifying Series R4 Qualifying Series R5 Qualifying Series R6 Total Nett
1st 70 7000 Gold Joey Taylor Terry Hacker Blackwater SC/Squiddies/ Hunts SC (8) 7 4 1 2 2 24 16
2nd 54 6300 Gold Raulf Berry Olly Peters Hayling Island SC 11 1 1 3 (14) 1 31 17
3rd 41 5782 Gold Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown Frensham Pond Sailing Club 1 5 2 7 2 (14) 31 17
4th 73 7070 Gold Millie Irish Kathryne Byne Draycote Draycote Water SC 2 1 4 (9) 8 4 28 19
5th 49 6200 Gold Freddie Fisher Gregan Bergman-Smith HISC 4 2 1 (13) 9 5 34 21
6th 31 5000 Gold Ralph Nevile Kate Nevile Frensham Pond SC 4 (8) 3 6 5 3 29 21
7th 35 5545 Gold Felix Stewart Theo Stewart Windermere School 5 5 (48 BFD) 6 3 11 78 30
8th 76 7301 Gold William James Ben Meek Paignton SC / SWYSA / Salcombe YC 2 3 7 (21) 17 2 52 31
9th 40 5764 Gold Oliver Rayner Matthew Rayner Yorkshire Dales SC 7 4 (48 BFD) 2 3 16 80 32
10th 79 7534 Gold Femme Rijk Silke Zuidema WV Braassemermeer/KWS/KRS Frisia (18) 4 5 5 13 5 50 32
11th 26 4470 Gold Quinn Edmonds Fin Oliver Chew Valley Lake SC (14) 9 2 5 4 13 47 33
12th 1 4682 Gold Nick Evans Oscar Cawthorne Blackwater SC / Shustoke SC 15 3 5 (48 OCS) 6 6 83 35
13th 77 6330 Gold Pheobe Peters Ellie Rush Hailing Island SC/ Staunton Harold SC 3 (21) 12 3 4 16 59 38
14th 80 7280 Gold Imme Rijk Bente Zuidema KWS/KWS Frisia 14 (48 DNC) 3 4 1 18 88 40
15th 52 6264 Gold Joe Slipper Liam Farrell Sliverwing SC/Llandudno SC 13 2 6 16 (18) 7 62 44
16th 7 501 Gold Caitlin Morely Adelicia Lavander Frensham SC 11 9 (48 BFD) 11 8 6 93 45
17th 27 4624 Gold Alice Davis Abby Hire Great Moor SC/Royal Lymington YC 1 7 (48 BFD) 23 6 12 97 49
18th 58 6323 Gold Rupert Jameson Meggie Caldwell HISC 12 14 9 (15) 11 3 64 49
19th 53 6272 Gold Jospeh Warwicker Max Steele Bough Beech SC / Welsh Harp SC/ Skz Sopo 17 14 8 8 (18) 4 69 51
20th 13 1665 Gold Jamie Tylecoat Tom Coates Rutland / Leigh and Lowton 13 18 (48 BFD) 2 7 12 100 52
21st 18 3746 Gold Alistair Coates Evie Coates Leigh and Lowton SC 16 17 17 4 1 (48 DNC) 103 55
22nd 57 6321 Gold Sam Webb Oliver Baddeley Royal Lymington YC 6 16 9 16 (25) 8 80 55
23rd 43 5900 Gold Tess Sadowski Caspar Barton Queen Mary SC / Bough Beech SC (26) 10 10 8 16 11 81 55
24th 81 7402 Gold Laura Van Den Acker Femke Van Den Berg Roei- en Zeilvereniging Gouda 7 13 (48 BFD) 18 9 10 105 57
25th 32 5279 Gold Esme Barraclough William Bailey Yorkshire Dales SC 8 10 13 18 (21) 8 78 57
26th 78 7464 Gold Beth Miller Tilda Brayshay Yorkshire Dales SC (31) 6 6 12 7 27 89 58
27th 23 4102 Gold Clara Jones Anna Utting Burghfield / Strarcross 20 11 7 9 11 (21) 79 58
28th 28 4631 Gold Sophie Johnson Theo Aers Blackwater SC Squiddies 3 8 (48 BFD) 1 47 DNF 1 108 60
29th 22 4056 Gold Jemima Cook Abbie Wallace Royal Corinthian YC/Burnham SC/Blackwate 9 20 13 11 (32) 9 94 62
30th 30 4945 Gold Eilish Graham James Armstrong SSSC / Hartlepool 18 13 11 14 10 (19) 85 66
31st 69 6895 Gold Teddy Dunn Imogen Wade Draycote Water Sailing Club / Isle of Ma 5 6 18 19 20 (22) 90 68
32nd 4 230 Gold Henry Hallam Alfie Sheahan St Mawes / CVLSC 22 16 14 12 5 (23) 92 69
33rd 8 502 Gold Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell 9 11 11 22 17 (25) 95 70
34th 75 7292 Gold Jakey Wood Tristan Ahlheid Hayling Island SC / Frensham Pond SC 12 12 12 17 (27) 22 102 75
35th 16 3373 Gold Sam Cox William De Jaeger Restronguet SC / Chew Valley SC (24) 19 10 20 13 15 101 77
36th 3 89 Gold Max Rawlinson Olivia Rawlinson Roa Island Boat Club 6 27 25 7 15 (48 DNC) 128 80
37th 39 5763 Gold Katy Jenkins Sophie Van Thiel Bowmoor SC 16 15 14 24 (34) 17 120 86
38th 92 6305 Gold Ali Macun Ferdinand Beier Sevenoaks School 21 (27) 17 10 21 18 114 87
39th 60 6455 Gold Tamsyn Green Tyler Green Royal Angelsey YC 19 22 23 (33) 15 9 121 88
40th 37 5627 Gold Becky Caiger Jamie Elder Sevenoaks School 22 22 (48 BFD) 13 12 20 137 89
41st 24 4194 Gold Edward Day Archie Bourne Reading SC / Burghfield SC 23 15 16 25 12 (26) 117 91
42nd 66 6611 Gold Marnie Aers Ellie Shelter Blackwater SC Squiddies 30 (37) 8 14 19 24 132 95
43rd 56 6318 Gold Seumas Poppy HISC 10 12 15 10 (48 DNC) 48 DNC 143 95
44th 48 6199 Gold Freddie Fitzsimmons Henry Patten RLymYC 15 22 (48 BFD) 31 25 7 148 100
45th 45 6168 Gold Jason Andrews May Andrews Eastbourne 25 26 (48 BFD) 16 23 13 151 103
46th 25 4917 Gold Rosie Sheahan Susie Sheahan CVLSC (32) 19 22 19 24 21 137 105
47th 14 2431 Gold Ben Tylecote Oliver McKee Rutland (34) 25 19 24 23 17 142 108
48th 83 4888 Silver Libby Thompson Caitlin Williams HISC 28 20 18 (48 DNC) 22 20 156 108
49th 38 5675 Silver Sophie Raven Cerys Morgan Exe Sailing Club 21 (29) 15 27 20 29 141 112
50th 84 6157 Silver Laura Elms Ben Stokes HISC 17 24 20 (34) 34 19 148 114
51st 67 6613 Silver Oscar Thompson Katherine Burgess Tenby SC / Bowmoor SC (27) 25 20 26 22 23 143 116
52nd 82 7359 Silver Josh Kendle Josh Lewis St Mawes Sailing Club 19 18 26 (30) 27 27 147 117
53rd 5 337 Silver Andy Ramus Finn Ramus HISC 28 (48 BFD) 21 20 19 30 166 118
54th 2 6820 Silver Kate Newman Amalie Curtis Burghfield SC 37 (38) 21 23 16 24 159 121
55th 29 4734 Silver Cam Mitchell Josh Stokes HISC 20 (31) 31 29 31 15 157 126
56th 93 6939 Silver Tom Hobbs Gaetan Buane Sevenoaks School 27 28 (48 BFD) 22 24 26 175 127
57th 61 6505 Silver Ruby Andrews Sophie Foskett Blackwater/Squiddies (43) 24 29 21 30 33 180 137
58th 65 6589 Silver Ben Woodcock Luke Pepper Royal Hospital School 35 29 19 (48 DNC) 26 31 188 140
59th 12 148 Silver Rachel Harper Rosie Thompson HISC (34) 30 24 32 28 28 176 142
60th 85 6712 Silver Josh Lyttle Oliver Hughes Dachet 40 30 (48 BFD) 37 26 10 191 143
61st 72 7056 Silver Albus Cutbill Megan Rhodes Castle Cove Sailing Club/Paignton Sailin 32 26 25 (35) 28 32 178 143
62nd 51 6246 Silver Harvey Jenkins Thomas Armstrong Newhaven and Seaford SC / Papercourt SC 31 17 (48 BFD) 30 35 34 195 147
63rd 36 5552 Silver James Johnson Tom Johnson Windermere School (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 17 10 25 196 148
64th 10 783 Silver Toby Banbrook Rhys Walker Bowmoor SC 38 23 (48 BFD) 48 DNC 29 14 200 152
65th 42 5847 Silver Fin Gribbin Hugo Hedges Paignton SC 24 31 28 36 (38) 34 191 153
66th 19 3883 Silver Holly Mitchell Katy Fisher HISC (40) 35 24 38 30 29 196 156
67th 50 6203 Silver Tabitha Dorey Emma Bloese Guernsey SC (42) 32 27 25 37 35 198 156
68th 15 2577 Silver Jeremy Landon Henry Landon Datchet Water SC 30 33 32 33 32 (48 DNC) 208 160
69th 94 2772 Silver Lauren Hetherington Emily Hetherington CMYC 29 34 31 (36) 33 35 198 162
70th 91 6311 Silver Charlotte Lo Liam Pfister Sevenoaks School 29 23 16 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 212 164
71st 86 5631 Silver Ffleur Pierce Llion Morris Rydal Penrhos School (45) 39 30 29 38 30 211 166
72nd 33 5458 Silver Adrian Yung Ben Cavanagh Magdalen College School 11 37 26 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 218 170
73rd 64 6580 Silver Max Shiel Gyr Balmer Royal Hospital School 43 33 (48 BFD) 27 36 32 219 171
74th 74 7261 Silver Imogen Palmer Muiris Capon-Telfod Royal Hospital School 33 (46) 46 DSQ 28 31 33 217 171
75th 59 6351 Silver Freddie MscLaverty Keira Luke Llandudno 33 32 34 (48 DNC) 36 36 219 171
76th 46 6171 Silver Oscar Oldfield Tom Philips Squiddies/Brightlingsea SC# 26 28 22 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 220 172
77th 71 7054 Silver Hannah Jones Isabella Duquemin Guernsey YC 38 (39) 37 28 33 37 212 173
78th 20 3911 Silver Nathaniel Pritchard-Jones Jake Faithfull Leigh and Lowton SC / SCYC 25 41 (48 BFD) 32 29 48 DNC 223 175
79th 62 6540 Silver Holly Fisher Amy Bowers HISC 23 36 23 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 226 178
80th 63 6543 Silver Xavier Ellis Lily Parkes Guernsey Yacht Club 36 34 33 37 39 (48 DNC) 227 179
81st 87 3783 Silver Noah Wood Peter Wood Pwllheli / CHIPAC 39 (48 BFD) 35 40 35 31 228 180
82nd 88 6830 Silver Victoria Wilkes Daisy Hobbs CMYC (44) 40 30 34 40 38 226 182
83rd 44 6112 Silver Rose Hallam Tara Scully St Mawes SC 41 (43) 28 39 41 36 228 185
84th 11 1478 Silver Theo Bell George Bell RYLMC (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 48 RET 14 28 234 186
85th 90 6296 Silver Henry Collins Marius Kobler Tonbridge School 44 42 38 26 37 (48 DNC) 235 187
86th 68 6680 Silver Hannah Cole Lydia Stevenson TBYC / Squiddies 37 35 27 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 243 195
87th 55 6309 Silver Millie Deacon Milo Clabburn Royal Harwich YC / Norfolk Broads YC 35 42 (48 BFD) 31 48 DNC 48 DNC 252 204
88th 21 4032 Silver Sam Baker Ollie Tomkinson Bewl 39 38 32 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 253 205
89th 47 6186 Silver William Beaumont Nathan Williams Llandudno 42 40 29 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 255 207
90th 9 694 Silver Daisy Clabburn Gracie Joslin NBYC / RHYC 36 36 (48 BFD) 48 RET 48 DNC 48 DNC 264 216
91st 6 368 Silver George May Kit Marlow Royal Lymington/CHPSC 47 44 (48 BFD) 35 48 DNC 48 DNC 270 222
92nd 34 5459 Silver Dom Harrington Will Harrington Magdalen College School 46 45 36 (48 DNC) 48 DNC 48 DNC 271 223
93rd 89 6289 Silver Duncan Randall William Enskat Tonbridge School 41 41 (48 BFD) 48 DNC 48 DNC 48 DNC 274 226
94th 17 3383 Silver Finlay Taylor-Milroy Max Coutanche Guernsey YC (48) 48 DNC 48 DNC 48 DNC 48 DNC 48 DNC 288 240



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com