GP14 UK National Championship 2019

SCYC

GP14 UK National Championship 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   (10.0) 1.0 1.0 6.0 2.0 2.0 22.0 12.0
2nd 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   6.0 2.0 (7.0) 1.0 4.0 3.0 23.0 16.0
3rd 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   (26.0) 9.0 4.0 2.0 1.0 1.0 43.0 17.0
4th 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   3.0 (11.0) 5.0 4.0 5.0 6.0 34.0 23.0
5th 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   7.0 3.0 3.0 8.0 (11.0) 7.0 39.0 28.0
6th 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   15.0 6.0 2.0 9.0 (17.0) 5.0 54.0 37.0
7th 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   (37.0) 4.0 9.0 5.0 15.0 13.0 83.0 46.0
8th 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   11.0 12.0 8.0 12.0 (25.0) 4.0 72.0 47.0
9th 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   9.0 10.0 (13.0) 10.0 7.0 12.0 61.0 48.0
10th 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   4.0 18.0 (20.0) 14.0 6.0 9.0 71.0 51.0
11th 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   5.0 8.0 6.0 (21.0) 19.0 20.0 79.0 58.0
12th 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   17.0 17.0 11.0 7.0 (26.0) 8.0 86.0 60.0
13th 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   23.0 (24.0) 15.0 3.0 13.0 10.0 88.0 64.0
14th 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   8.0 7.0 (57.0 DNC) 24.0 8.0 21.0 125.0 68.0
15th 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   (28.0) 5.0 19.0 28.0 3.0 16.0 99.0 71.0
16th 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   19.0 14.0 (30.0) 13.0 14.0 11.0 101.0 71.0
17th 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   (33.0) 16.0 12.0 27.0 9.0 15.0 112.0 79.0
18th 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   (27.0) 13.0 10.0 17.0 22.0 18.0 107.0 80.0
19th 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   1.0 21.0 (24.0) 16.0 21.0 24.0 107.0 83.0
20th 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   21.0 20.0 14.0 18.0 (23.0) 14.0 110.0 87.0
21st 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   14.0 (28.0) 21.0 25.0 16.0 19.0 123.0 95.0
22nd 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   31.0 27.0 (41.0) 11.0 10.0 17.0 137.0 96.0
23rd 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   29.0 15.0 16.0 26.0 18.0 (30.0) 134.0 104.0
24th 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   20.0 26.0 23.0 (31.0) 12.0 25.0 137.0 106.0
25th 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   16.0 19.0 25.0 (30.0) 20.0 26.0 136.0 106.0
26th 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   18.0 (57.0 DNF) 22.0 15.0 30.0 22.0 164.0 107.0
27th 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   2.0 23.0 18.0 32.0 35.0 (57.0 DNC) 167.0 110.0
28th 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   (42.0) 33.0 17.0 19.0 33.0 23.0 167.0 125.0
29th 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   24.0 (30.0) 26.0 29.0 28.0 28.0 165.0 135.0
30th 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   13.0 29.0 27.0 33.0 (43.0) 36.0 181.0 138.0
31st 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   22.0 (57.0 DNF) 57.0 DNC 22.0 27.0 29.0 214.0 157.0
32nd 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   38.0 25.0 (57.0 DNF) 23.0 29.0 42.0 214.0 157.0
33rd 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   36.0 36.0 28.0 (47.0) 31.0 31.0 209.0 162.0
34th 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   32.0 35.0 (37.0) 35.0 32.0 32.0 203.0 166.0
35th 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   (48.0) 31.0 29.0 37.0 37.0 33.0 215.0 167.0
36th 35 14208 Midland SC Mark McKeever Kevin Hopkins   12.0 22.0 (57.0 DNF) 20.0 57.0 DNC 57.0 DNC 225.0 168.0
37th 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   (47.0) 32.0 35.0 41.0 34.0 27.0 216.0 169.0
38th 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   (46.0) 39.0 31.0 39.0 39.0 34.0 228.0 182.0
39th 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   34.0 34.0 (57.0 DNF) 34.0 24.0 57.0 DNC 240.0 183.0
40th 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   25.0 41.0 (57.0 DNF) 36.0 36.0 57.0 DNC 252.0 195.0
41st 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   (50.0) 42.0 32.0 40.0 42.0 39.0 245.0 195.0
42nd 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   41.0 40.0 34.0 (45.0) 45.0 38.0 243.0 198.0
43rd 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   39.0 38.0 (57.0 DNC) 38.0 38.0 45.0 255.0 198.0
44th 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   45.0 (50.0) 33.0 48.0 40.0 35.0 251.0 201.0
45th 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   43.0 43.0 36.0 44.0 (46.0) 40.0 252.0 206.0
46th 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   35.0 (57.0 DNF) 57.0 DNC 43.0 41.0 37.0 270.0 213.0
47th 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   (49.0) 47.0 38.0 46.0 49.0 43.0 272.0 223.0
48th 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   (51.0) 49.0 40.0 49.0 47.0 46.0 282.0 231.0
49th 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   44.0 (57.0 DNF) 42.0 57.0 DNF 44.0 44.0 288.0 231.0
50th 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   40.0 45.0 (57.0 DNS) 42.0 48.0 57.0 RET 289.0 232.0
51st 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   (55.0) 46.0 39.0 50.0 51.0 47.0 288.0 233.0
52nd 11 14174 Chelmarsh SC John Toone Catherine Toone   30.0 37.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 295.0 238.0
53rd 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   53.0 44.0 (57.0 DNC) 51.0 50.0 41.0 296.0 239.0
54th 7 14067 Chelmarsh SC Philip Griffin Joanna Griffin   52.0 48.0 (57.0 DNS) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 328.0 271.0
55th 53 14163 Frensham Pond SC Bruce Craven Tim Farnell-Watson   54.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNF 57.0 DNC 57.0 DNC 339.0 282.0
56th 41 14020 Frensham Pond SC Catherine Whyatt Jon Denyer   56.0 (57.0 DNF) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 341.0 284.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   1 1.0
2 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   2 2.0
3 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   3 3.0
4 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   4 4.0
5 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   5 5.0
6 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   6 6.0
7 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   7 7.0
8 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   8 8.0
9 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   9 9.0
10 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   10 10.0
11 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   11 11.0
12 35 14208 Midland SC Mark McKeever Kevin Hopkins   12 12.0
13 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   13 13.0
14 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   14 14.0
15 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   15 15.0
16 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   16 16.0
17 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   17 17.0
18 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   18 18.0
19 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   19 19.0
20 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   20 20.0
21 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   21 21.0
22 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   22 22.0
23 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   23 23.0
24 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   24 24.0
25 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   25 25.0
26 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   26 26.0
27 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   27 27.0
28 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   28 28.0
29 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   29 29.0
30 11 14174 Chelmarsh SC John Toone Catherine Toone   30 30.0
31 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   31 31.0
32 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   32 32.0
33 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   33 33.0
34 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   34 34.0
35 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   35 35.0
36 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   36 36.0
37 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   37 37.0
38 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   38 38.0
39 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   39 39.0
40 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   40 40.0
41 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   41 41.0
42 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   42 42.0
43 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   43 43.0
44 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   44 44.0
45 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   45 45.0
46 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   46 46.0
47 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   47 47.0
48 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   48 48.0
49 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   49 49.0
50 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   50 50.0
51 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   51 51.0
52 7 14067 Chelmarsh SC Philip Griffin Joanna Griffin   52 52.0
53 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   53 53.0
54 53 14163 Frensham Pond SC Bruce Craven Tim Farnell-Watson   54 54.0
55 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   55 55.0
56 41 14020 Frensham Pond SC Catherine Whyatt Jon Denyer   56 56.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   1 1.0
2 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   2 2.0
3 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   3 3.0
4 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   4 4.0
5 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   5 5.0
6 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   6 6.0
7 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   7 7.0
8 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   8 8.0
9 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   9 9.0
10 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   10 10.0
11 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   11 11.0
12 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   12 12.0
13 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   13 13.0
14 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   14 14.0
15 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   15 15.0
16 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   16 16.0
17 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   17 17.0
18 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   18 18.0
19 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   19 19.0
20 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   20 20.0
21 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   21 21.0
22 35 14208 Midland SC Mark McKeever Kevin Hopkins   22 22.0
23 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   23 23.0
24 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   24 24.0
25 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   25 25.0
26 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   26 26.0
27 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   27 27.0
28 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   28 28.0
29 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   29 29.0
30 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   30 30.0
31 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   31 31.0
32 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   32 32.0
33 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   33 33.0
34 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   34 34.0
35 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   35 35.0
36 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   36 36.0
37 11 14174 Chelmarsh SC John Toone Catherine Toone   37 37.0
38 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   38 38.0
39 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   39 39.0
40 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   40 40.0
41 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   41 41.0
42 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   42 42.0
43 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   43 43.0
44 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   44 44.0
45 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   45 45.0
46 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   46 46.0
47 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   47 47.0
48 7 14067 Chelmarsh SC Philip Griffin Joanna Griffin   48 48.0
49 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   49 49.0
50 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   50 50.0
51 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   DNF 57.0
51 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   DNF 57.0
51 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   DNF 57.0
51 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   DNF 57.0
51 41 14020 Frensham Pond SC Catherine Whyatt Jon Denyer   DNF 57.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   1 1.0
2 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   2 2.0
3 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   3 3.0
4 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   4 4.0
5 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   5 5.0
6 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   6 6.0
7 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   7 7.0
8 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   8 8.0
9 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   9 9.0
10 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   10 10.0
11 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   11 11.0
12 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   12 12.0
13 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   13 13.0
14 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   14 14.0
15 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   15 15.0
16 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   16 16.0
17 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   17 17.0
18 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   18 18.0
19 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   19 19.0
20 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   20 20.0
21 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   21 21.0
22 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   22 22.0
23 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   23 23.0
24 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   24 24.0
25 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   25 25.0
26 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   26 26.0
27 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   27 27.0
28 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   28 28.0
29 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   29 29.0
30 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   30 30.0
31 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   31 31.0
32 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   32 32.0
33 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   33 33.0
34 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   34 34.0
35 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   35 35.0
36 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   36 36.0
37 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   37 37.0
38 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   38 38.0
39 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   39 39.0
40 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   40 40.0
41 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   41 41.0
42 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   42 42.0
43 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   DNF 57.0
43 35 14208 Midland SC Mark McKeever Kevin Hopkins   DNF 57.0
43 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   DNF 57.0
43 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   DNF 57.0
43 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   DNS 57.0
43 7 14067 Chelmarsh SC Philip Griffin Joanna Griffin   DNS 57.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   1 1.0
2 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   2 2.0
3 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   3 3.0
4 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   4 4.0
5 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   5 5.0
6 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   6 6.0
7 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   7 7.0
8 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   8 8.0
9 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   9 9.0
10 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   10 10.0
11 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   11 11.0
12 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   12 12.0
13 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   13 13.0
14 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   14 14.0
15 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   15 15.0
16 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   16 16.0
17 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   17 17.0
18 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   18 18.0
19 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   19 19.0
20 35 14208 Midland SC Mark McKeever Kevin Hopkins   20 20.0
21 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   21 21.0
22 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   22 22.0
23 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   23 23.0
24 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   24 24.0
25 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   25 25.0
26 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   26 26.0
27 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   27 27.0
28 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   28 28.0
29 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   29 29.0
30 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   30 30.0
31 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   31 31.0
32 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   32 32.0
33 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   33 33.0
34 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   34 34.0
35 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   35 35.0
36 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   36 36.0
37 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   37 37.0
38 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   38 38.0
39 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   39 39.0
40 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   40 40.0
41 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   41 41.0
42 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   42 42.0
43 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   43 43.0
44 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   44 44.0
45 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   45 45.0
46 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   46 46.0
47 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   47 47.0
48 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   48 48.0
49 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   49 49.0
50 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   50 50.0
51 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   51 51.0
52 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   DNF 57.0
52 53 14163 Frensham Pond SC Bruce Craven Tim Farnell-Watson   DNF 57.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   1 1.0
2 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   2 2.0
3 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   3 3.0
4 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   4 4.0
5 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   5 5.0
6 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   6 6.0
7 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   7 7.0
8 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   8 8.0
9 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   9 9.0
10 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   10 10.0
11 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   11 11.0
12 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   12 12.0
13 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   13 13.0
14 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   14 14.0
15 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   15 15.0
16 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   16 16.0
17 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   17 17.0
18 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   18 18.0
19 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   19 19.0
20 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   20 20.0
21 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   21 21.0
22 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   22 22.0
23 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   23 23.0
24 40 13888 Lough Foyle YC James Hockley Owen McCauley   24 24.0
25 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   25 25.0
26 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   26 26.0
27 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   27 27.0
28 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   28 28.0
29 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   29 29.0
30 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   30 30.0
31 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   31 31.0
32 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   32 32.0
33 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   33 33.0
34 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   34 34.0
35 57 14023 Draycot Jeremy Davy Ethan Plank   35 35.0
36 45 1338 Toddbrook SC Josh Bennett Bryn Abenstern   36 36.0
37 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   37 37.0
38 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   38 38.0
39 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   39 39.0
40 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   40 40.0
41 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   41 41.0
42 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   42 42.0
43 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   43 43.0
44 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   44 44.0
45 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   45 45.0
46 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   46 46.0
47 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   47 47.0
48 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   48 48.0
49 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   49 49.0
50 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   50 50.0
51 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   51 51.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 27 13417 South Staffs SC Mike Senior Chris White   1 1.0
2 21 14248 Nantwich & East Boarders/ East Antrim SC Sam Watson Andy Thompson   2 2.0
3 37 14236 South Staffs SC Jim Hunt Liz Senoir   3 3.0
4 29 14254 Holyhead DC/ Bolton SC Tim Jones Dale Knowles   4 4.0
5 39 14117 SCYC, West Lancs. & B&FSC Jonny Sinclair Derek Hill   5 5.0
6 25 14242 RNYC/ South Staffs SC Ross Kearney Ed Bradburn   6 6.0
7 19 14253 Harwich Town/ Burghfield SC James Goodfellow Rick Cornes   7 7.0
8 32 14110 South Staffs SC Dave Young Oliver Goodhead   8 8.0
9 51 14188 Southport sc John Hayes Joel James   9 9.0
10 36 13693 Northampton SC Ben Iiffe Richard Abendstern   10 10.0
11 42 14718 Hayling Island/ South Staffs SC Lawrence Creaser Jane Kearney   11 11.0
12 31 14202 Holyhead DC/ Bolton SC Ciaron Jones Sam Platt   12 12.0
13 47 14116 Sutton DC Peter Boyle Stephen Boyle   13 13.0
14 3 14214 RYA Keith Louden Alan Thompson   14 14.0
15 24 14247 Mobile Boat Club John McGuinness Donal McGuinness   15 15.0
16 54 13915 South Staffs SC Andy Hateley Bev Hateley   16 16.0
17 46 14130 Sutton DC Hugh Gill Joe Doherty   17 17.0
18 22 14217 Bolton SC Mark Platt Tom Platt   18 18.0
19 20 14145 Hollingworth Lale SC Adam McGovern Eleanor Davies   19 19.0
20 14 14047 Burwain SC Ian Dobson Gemma Dobson   20 20.0
21 56 14121   Jack Lewis Szymon Matyjaszczuk   21 21.0
22 8 14144 Skeries SC Colman Grimes Ciaran Keogh   22 22.0
23 1 13326 Midland/ South Staffs SC Chris Martin Samuel Bailey   23 23.0
24 17 14240 Budworth SC Russ Cormack Ali Cormack   24 24.0
25 52 13838 Tynemouth/ Chase SC Justin Smith Michelle Evans   25 25.0
26 34 14097 South Staffs SC Sarah Norbury Emily Cole Evans   26 26.0
27 55 14133 Youghal SC Jack Buttimer Matthew Street   27 27.0
28 4 14257 Lough Foyle YC Bill Johnson James Johnson   28 28.0
29 16 14090 Budworth SC Jon Chapman Wendy Martin   29 29.0
30 15 14089 Cardiff Bay YC Paul Simes Tom Simes   30 30.0
31 13 14201 Budworth SC Hugh Devereux Malcolm Bird   31 31.0
32 48 13420 Hollingworth SC Leslie Burns Alice Morris   32 32.0
33 12 13316 Papercourt SC James Ward Richard Whitehill   33 33.0
34 30 13949 Staunton Herold SC Peter Nugent Charles Saunders   34 34.0
35 49 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Andy Shrimpton   35 35.0
36 28 13917 Newtownards SC Joshua Porter Sara Gowdy   36 36.0
37 43 13168 South Staffs SC Neil Goodhead Brian Bates   37 37.0
38 38 14139 South Staffs SC Derek Fleming Seonaid Young   38 38.0
39 44 13389 Toddbrook SC Ed Washington Izzy Waterfall   39 39.0
40 6 14230 Blackpool & Fleetwood SC Ralph Haliburton-Chaplin Adam Chaplin   40 40.0
41 2 13938 Midland/ South Staffs SC Jonathon Pugh Martin Temple   41 41.0
42 50 13977 Sutton DC David Johnston Collie Delaney   42 42.0
43 5 4615 York RI SC Steve Parry Jens Kuhn   43 43.0
44 23 13933 Bolton SC Zena Martin Leanne Pilkington   44 44.0
45 18 14234 Frensham Pond SC David Innes Matthew Innes   45 45.0
46 10 14057 Derwent Reservoir SC Ann Penny Karen Alexander   46 46.0
47 9 13263 Trimpley SC Keith Budden Ben Roberts   47 47.0
48 33 13864 Frensham Pond SC Andrew Tod John McGuinness   RET 57.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com