Abersoch Dinghy Week 2019 GJW Direct Intermediate Fleet

SCYC

Abersoch Dinghy Week Intermediate Fleet

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390 2.0 2.0 1.0 1.0 (27.0 RET) 33.0 6.0
2nd 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 (5.0) 1.0 5.0 2.0 1.0 14.0 9.0
3rd 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 1.0 3.0 4.0 3.0 (5.0) 16.0 11.0
4th 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 3.0 (7.0) 2.0 5.0 3.0 20.0 13.0
5th 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 (10.0) 4.0 8.0 4.0 2.0 28.0 18.0
6th 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390 4.0 6.0 6.0 7.0 (27.0 RET) 50.0 23.0
7th 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 7.0 5.0 (10.0) 8.0 4.0 34.0 24.0
8th 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 6.0 (9.0) 9.0 6.0 8.5 38.5 29.5
9th 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363 (27.0 DNS) 11.0 3.0 11.0 7.0 59.0 32.0
10th 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 8.0 10.0 11.0 (12.0) 6.0 47.0 35.0
11th 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 9.0 (27.0 RET) 17.0 9.0 12.0 74.0 47.0
12th 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413 11.0 (27.0 RET) 7.0 21.0 11.0 77.0 50.0
13th 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 14.0 13.0 (16.0) 14.0 13.0 70.0 54.0
14th 1789 6 RS Tera Sport Elton Ava Harris-Scott   1438 27.0 RET 8.0 12.0 10.0 (29.0 DNC) 86.0 57.0
15th 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390 12.0 (27.0 RET) 23.0 18.0 10.0 90.0 63.0
16th 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207 (27.0 RET) 14.0 18.0 15.0 27.0 DNS 101.0 74.0
17th 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240 13.0 (27.0 RET) 22.0 13.0 27.0 RET 102.0 75.0
18th 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390 (27.0 OCS) 27.0 RET 24.0 23.0 8.5 109.5 82.5
19th 28436 25 Topper Carsington Henry Kickman   1363 (29.0 DNC) 12.0 27.0 RET 24.0 27.0 RET 119.0 90.0
20th 1993 7 RS Tera Sport Leigh & Lowton Tom Pritchard-Jones   1438 (29.0 DNC) 27.0 RET 14.0 20.0 29.0 DNC 119.0 90.0
21st 11583 26 Laser Pico Budworth Simon Henshall   1318 (29.0 DNC) 29.0 DNC 15.0 17.0 29.0 DNC 119.0 90.0
22nd 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363 (27.0 RET) 27.0 RET 21.0 16.0 27.0 RET 118.0 91.0
23rd 325 2 RS Feva XL Leigh & Lowton Jack Exley Oliver Brown 1240 27.0 RET 27.0 RET 19.0 19.0 (29.0 DNC) 121.0 92.0
24th 54453 18 Mirror Sheffield Vikings Delvyn Jenkins Callum Jenkins 1390 27.0 RET 27.0 RET 13.0 27.0 RET (29.0 DNC) 123.0 94.0
25th 1610 5 RS Tera Sport Leigh & Lowton Frederick Wood   1438 (29.0 DNC) 27.0 RET 20.0 22.0 27.0 DNS 125.0 96.0
26th 45828 14 Topper Hollingworth Lake Myles Emmett-Newman   1363 29.0 DNC 29.0 DNC 27.0 DNS (30.0 DSQ) 27.0 RET 142.0 112.0

R1 at 10:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 11:32:18 1:12:18 0:52:01 1.0
2 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390 11:33:44 1:13:44 0:53:03 2.0
3 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 11:34:35 1:14:35 0:53:39 3.0
4 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390 11:36:31 1:16:31 0:55:03 4.0
5 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 11:27:46 1:07:46 0:56:45 5.0
6 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 11:31:23 1:11:23 0:59:47 6.0
7 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 11:35:10 1:15:10 1:00:37 7.0
8 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 11:49:27 1:29:27 1:02:12 8.0
9 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 11:38:12 1:18:12 1:03:04 9.0
10 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 11:39:41 1:19:41 1:04:16 10.0
11 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413 11:53:31 1:33:31 1:06:11 11.0
12 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390 11:53:49 1:33:49 1:07:30 12.0
13 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240 11:49:08 1:29:08 1:11:53 13.0
14 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 12:07:02 1:47:02 1:26:19 14.0
15 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363   DNS   27.0
15 1789 6 RS Tera Sport Elton Ava Harris-Scott   1438   RET   27.0
15 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207   RET   27.0
15 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390 11:45:35 OCS   27.0
15 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363   RET   27.0
15 325 2 RS Feva XL Leigh & Lowton Jack Exley Oliver Brown 1240   RET   27.0
15 54453 18 Mirror Sheffield Vikings Delvyn Jenkins Callum Jenkins 1390   RET   27.0

R2 at 10:00:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 11:13:44 1:13:44 1:01:45 1.0
2 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390 11:26:49 1:26:49 1:02:27 2.0
3 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 11:28:04 1:28:04 1:03:21 3.0
4 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 11:25:21 1:25:21 1:08:50 4.0
5 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 11:28:20 1:28:20 1:11:14 5.0
6 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390 11:44:40 1:44:40 1:15:18 6.0
7 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 11:55:47 1:55:47 1:23:18 7.0
8 1789 6 RS Tera Sport Elton Ava Harris-Scott   1438 11:59:59 1:59:59 1:23:26 8.0
9 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 11:42:08 1:42:08 1:25:32 9.0
10 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 12:04:18 2:04:18 1:26:26 10.0
11 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363 12:02:58 2:02:58 1:30:13 11.0
12 28436 25 Topper Carsington Henry Kickman   1363 12:14:04 2:14:04 1:38:22 12.0
13 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 12:03:11 2:03:11 1:39:20 13.0
14 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207 12:11:19 2:11:19 1:48:48 14.0
15 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 12:03:14 RET   27.0
15 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413   RET   27.0
15 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390   RET   27.0
15 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240   RET   27.0
15 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390   RET   27.0
15 1993 7 RS Tera Sport Leigh & Lowton Tom Pritchard-Jones   1438   RET   27.0
15 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363   RET   27.0
15 325 2 RS Feva XL Leigh & Lowton Jack Exley Oliver Brown 1240   RET   27.0
15 54453 18 Mirror Sheffield Vikings Delvyn Jenkins Callum Jenkins 1390   RET   27.0
15 1610 5 RS Tera Sport Leigh & Lowton Frederick Wood   1438   RET   27.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390 11:14:39 1:16:19 0:54:54 1.0
2 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 11:16:10 1:17:50 0:56:00 2.0
3 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363 11:14:54 1:16:34 0:56:11 3.0
4 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 11:16:57 1:18:37 0:56:34 4.0
5 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 11:09:55 1:11:35 0:59:57 5.0
6 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390 11:22:07 1:23:47 1:00:17 6.0
7 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413 11:23:41 1:25:21 1:00:24 7.0
8 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 11:13:35 1:15:15 1:00:41 8.0
9 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 11:12:09 1:13:49 1:01:49 9.0
10 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 11:15:55 1:17:35 1:02:34 10.0
11 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 11:28:35 1:30:15 1:02:46 11.0
12 1789 6 RS Tera Sport Elton Ava Harris-Scott   1438 11:28:58 1:30:38 1:03:02 12.0
13 54453 18 Mirror Sheffield Vikings Delvyn Jenkins Callum Jenkins 1390 11:29:14 1:30:54 1:05:24 13.0
14 1993 7 RS Tera Sport Leigh & Lowton Tom Pritchard-Jones   1438 11:32:41 1:34:21 1:05:37 14.0
15 11583 26 Laser Pico Budworth Simon Henshall   1318 11:24:58 1:26:38 1:05:44 15.0
16 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 11:19:53 1:21:33 1:05:46 16.0
17 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 11:20:37 1:22:17 1:06:21 17.0
18 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207 11:19:05 1:20:45 1:06:54 18.0
19 325 2 RS Feva XL Leigh & Lowton Jack Exley Oliver Brown 1240 11:23:15 1:24:55 1:08:29 19.0
20 1610 5 RS Tera Sport Leigh & Lowton Frederick Wood   1438 11:37:08 1:38:48 1:08:42 20.0
21 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363 11:32:38 1:34:18 1:09:11 21.0
22 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240 11:24:21 1:26:01 1:09:22 22.0
23 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390 11:34:52 1:36:32 1:09:27 23.0
24 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390 11:37:17 1:38:57 1:11:11 24.0
25 28436 25 Topper Carsington Henry Kickman   1363   RET   27.0
25 45828 14 Topper Hollingworth Lake Myles Emmett-Newman   1363   DNS   27.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390 11:51:41 1:51:41 1:20:21 1.0
2 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 11:37:43 1:37:43 1:21:50 2.0
3 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 11:57:22 1:57:22 1:24:26 3.0
4 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 11:44:48 1:44:48 1:24:31 4.0
5 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 11:58:15 1:58:15 1:25:04 5.0
6 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 11:42:23 1:42:23 1:25:45 6.0
7 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390 12:01:49 2:01:49 1:27:38 7.0
8 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 11:49:04 1:49:04 1:27:57 8.0
9 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 11:50:39 1:50:39 1:29:14 9.0
10 1789 6 RS Tera Sport Elton Ava Harris-Scott   1438 12:09:29 2:09:29 1:30:03 10.0
11 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363 12:05:34 2:05:34 1:32:08 11.0
12 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 12:12:45 2:12:45 1:32:19 12.0
13 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240 11:54:43 1:54:43 1:32:31 13.0
14 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 11:54:54 1:54:54 1:32:40 14.0
15 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207 11:51:55 1:51:55 1:32:43 15.0
16 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363 12:07:47 2:07:47 1:33:45 16.0
17 11583 26 Laser Pico Budworth Simon Henshall   1318 12:06:45 2:06:45 1:36:10 17.0
18 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390 12:15:08 2:15:08 1:37:13 18.0
19 325 2 RS Feva XL Leigh & Lowton Jack Exley Oliver Brown 1240 12:02:55 2:02:55 1:39:08 19.0
20 1993 7 RS Tera Sport Leigh & Lowton Tom Pritchard-Jones   1438 12:22:46 2:22:46 1:39:17 20.0
21 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413 12:21:44 2:21:44 1:40:18 21.0
22 1610 5 RS Tera Sport Leigh & Lowton Frederick Wood   1438 12:28:10 2:28:10 1:43:02 22.0
23 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390 12:27:44 2:27:44 1:46:17 23.0
24 28436 25 Topper Carsington Henry Kickman   1363 12:26:00 2:26:00 1:47:07 24.0
25 54453 18 Mirror Sheffield Vikings Delvyn Jenkins Callum Jenkins 1390   RET   27.0
26 45828 14 Topper Hollingworth Lake Myles Emmett-Newman   1363   DSQ   30.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 3383 9 Miracle Delph Wayne Atherton Angela Sweeney 1194 11:07:24 1:07:24 0:56:27 1.0
2 3911 10 RS Feva XL SCYC Nat Pritchard-Jones Jake Faithfull 1240 11:11:25 1:11:25 0:57:36 2.0
3 70893 20 Mirror Sheffield Viking Mike Bishop Amy Cowlishaw 1390 11:25:53 1:25:53 1:01:47 3.0
4 223 1 RS Feva XL Burton Mike Casey Alistair Casey 1240 11:18:04 1:18:04 1:02:57 4.0
5 70816 19 Mirror SCYC Archie Shiel William Jones 1390 11:29:50 1:29:50 1:04:38 5.0
6 3025 8 RS Tera Sport Elton Ben O'brien   1438 11:33:14 1:33:14 1:04:50 6.0
7 48141 15 Topper SCYC Ffion Wood   1363 11:30:45 1:30:45 1:06:35 7.0
8 4098 11 Miracle Delph Ian Brown Lilly Brown 1194 11:22:53 1:22:53 1:09:25 8.5
8 44525 13 Mirror SCYC Jon Dayton Jessie Dayton 1390 11:36:30 1:36:30 1:09:25 8.5
10 47159 24 Mirror   Ellie Kirk Daisy Cutts 1390 11:39:46 1:39:46 1:11:46 10.0
11 48361 16 Topper 4.2 Chipac Noah Wood   1413 11:41:48 1:41:48 1:12:03 11.0
12 4510 23 RS Feva XL   Seb Bray Emily Bray 1240 11:32:59 1:32:59 1:14:59 12.0
13 1253 3 RS Feva XL PSC Suzanne Faithfull Eifiona Wood 1240 11:33:24 1:33:24 1:15:19 13.0
14 70969 21 Mirror Weirwood Paul Cullen Alfie Cullen 1390   RET   27.0
14 51511 17 Mirror SCYC Brian Holland Lucas Holland 1390   RET   27.0
14 151423 22 Laser 4.7 Sheffield Viking Louis Cowlishaw   1207   DNS   27.0
14 1535 4 RS Feva XL   Tom Kirk Alex Kirk 1240   RET   27.0
14 28436 25 Topper Carsington Henry Kickman   1363   RET   27.0
14 19271 12 Topper SCYC Ella Dayton   1363   RET   27.0
14 1610 5 RS Tera Sport Leigh & Lowton Frederick Wood   1438   DNS   27.0
14 45828 14 Topper Hollingworth Lake Myles Emmett-Newman   1363   RET   27.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com