Abersoch Dinghy Week 2019 GJW Direct FAST

SCYC

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 1.0 1.0 (5.0) 3.0 1.0 11.0 6.0
2nd 1825 217 F18 Bassenthwaite SC Paul Allen Mike Allen 680 2.0 (11.0 DNC) 4.0 1.0 11.0 DNC 29.0 18.0
3rd 321 214 International Canoe Poole YC Glen Truswell   888 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 2.0 9.0 DNF 34.0 23.0
4th 522 215 RS500 SVSC Anna Cowlishaw James cowlishaw 963 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 4.0 9.0 RET 37.0 26.0
5th 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779 3.0 (9.0 RET) 8.0 9.0 RET 9.0 RET 38.0 29.0
6th 21 211 D One Grafham Vanessa Weedon-Jones   948 9.0 RET (11.0 DNC) 3.0 9.0 DNF 11.0 DNC 43.0 32.0
7th 72 213 Non-Foil Cat Bala Owen Cox   683 9.0 RET (11.0 DNC) 6.0 9.0 DNF 9.0 DNF 44.0 33.0
8th 937 216 RS800 ASC Jan Frickel Andy Panayi 799 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 9.0 RET 11.0 DNC 49.0 38.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 14:40:00 15:27:55 0:47:55 1:04:24 1.0
2 1825 217 F18 Bassenthwaite SC Paul Allen Mike Allen 680 14:40:00 15:47:43 1:07:43 1:39:35 2.0
3 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779 14:40:00 16:21:54 1:41:54 2:10:49 3.0
4 21 211 D One Grafham Vanessa Weedon-Jones   948     RET   9.0
4 72 213 Non-Foil Cat Bala Owen Cox   683     RET   9.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 14:40:00 15:24:53 0:44:53 1:00:20 1.0
2 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779     RET   9.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 321 214 International Canoe Poole YC Glen Truswell   888 14:00:00 15:41:30 1:41:30 1:54:18 1.0
2 522 215 RS500 SVSC Anna Cowlishaw James cowlishaw 963 14:00:00 15:54:49 1:54:49 1:59:14 2.0
3 21 211 D One Grafham Vanessa Weedon-Jones   948 14:00:00 15:54:21 1:54:21 2:00:37 3.0
4 1825 217 F18 Bassenthwaite SC Paul Allen Mike Allen 680 14:00:00 15:23:20 1:23:20 2:02:33 4.0
5 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 14:00:00 15:32:04 1:32:04 2:03:45 5.0
6 72 213 Non-Foil Cat Bala Owen Cox   683 14:00:00 15:25:56 1:25:56 2:05:49 6.0
7 937 216 RS800 ASC Jan Frickel Andy Panayi 799 14:00:00 15:48:48 1:48:48 2:16:10 7.0
8 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779 14:00:00 16:02:34 2:02:34 2:37:20 8.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1825 217 F18 Bassenthwaite SC Paul Allen Mike Allen 680 14:00:00 15:40:57 1:40:57 2:28:27 1.0
2 321 214 International Canoe Poole YC Glen Truswell   888 14:00:00 16:12:24 2:12:24 2:29:06 2.0
3 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 14:00:00 15:51:43 1:51:43 2:30:09 3.0
4 522 215 RS500 SVSC Anna Cowlishaw James cowlishaw 963 14:00:00 16:46:37 2:46:37 2:53:01 4.0
5 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779     RET   9.0
5 21 211 D One Grafham Vanessa Weedon-Jones   948     DNF   9.0
5 72 213 Non-Foil Cat Bala Owen Cox   683     DNF   9.0
5 937 216 RS800 ASC Jan Frickel Andy Panayi 799     RET   9.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Tally Class Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 70 212 Nacra 15 Weston SC Morgan Smith Alex Hamel 744 14:00:00 15:17:11 1:17:11 1:43:44 1.0
2 321 214 International Canoe Poole YC Glen Truswell   888     DNF   9.0
2 522 215 RS500 SVSC Anna Cowlishaw James cowlishaw 963     RET   9.0
2 2741 218 Prindle 18 SCYC Richard Rowlands Danny Briers 779     RET   9.0
2 72 213 Non-Foil Cat Bala Owen Cox   683     DNF   9.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com